
Вадене на зъб
С напредъка на денталната медицина, все повече зъби се лекуват успешно. Въпреки това понякога и за най-добрия зъболекар лечението може да е невъзможно. При тези случаи се налага проблемният зъб да бъде изваден.
Как е процедурата за вадене на зъб?
Ваденето на зъба се извършва по различни показания – най-често поради много напреднал кариозен процес, който е разрушил прекалено много зъбни структури и неговото възстановяване става невъзможно.
Процедурата се извършва под местна упойка. Понякога при ваденето на зъб оздравителният процес може да протича по-бавно. При сериозни възпаления може да се наложи да се предпише антибиотици и обезболяващи за няколко дни.
Искаш да научиш повече по темата? Тогава натисни тук.
Въпроси и отговори
Какво да правя при дискомфорт след изваден зъб?
За Ваше спокойствие, аз съм насреща и ще обърне внимание на Вашия проблем и ще отговоря на Вашите Въпроси.
Ако не ме боли,трябва ли да ходя на преглед след вадене на зъб?
Да. Контролният преглед след хирургична манипулация се прави с цел да се проследи правилното възстановяване след манипулацията.
Ваденето на зъби поема ли се от здравната каса?
Ваденето на зъби също спада към услугите, които се поемат от здравната каса при здравно осигурени пациенти.
Колко време отнема ваденето на зъб?
Едно изваждане на зъб може да продължи 30 минути, а може е 3 часа. Много са факторите, от които зависи тази процедура. Зависи от това какъв зъб трябва да се извади, къде се намира в зъбната редица, дали той е силно разрушен. Зависи също така от общото състояние на пациента, дали има някакво заболяване, което може да усложни изваждането и до каква степен се страхува пациентът. Всичко това се установява на най-точно в зъболекарския кабинет.
Какво трябва и не трябва да се прави след вадене на зъб?
След изваждане на зъб трябва да се спазва определен режим/диета на хранене. Пациентът не трябва след всяко вадене в продължение на 2 часа да се храни, да пие течности и да пуши цигари. Препоръчително е пациентът да не консумира много гореща храна и горещи течности след тези 2 часа. Препоръчително е да се избягва пушенето през остатъка от деня, а страстните пушачи биват съветвани да се въздържат колкото се може по-дълго от тютюн. Пациентите не трябва да докосват екстракционната рана, за да не бъде замърсена. Пациентът не трябва да плюе, както и не трябва да жабури устата си след изваждането, за да не се отмие образувалия се съсирек на екстракционната рана. Препоръчително е пациентът да избягва да се храни от страната на извадения зъб. Хората, които носят протези не трябва да ги ползват известно време.
Трябва ли да се притесняваме от пробива на мъдреците?
Мъдреците са последните от постоянните зъби, които пробиват в човешката уста. Това става най-често в периода между 17-25 година, а в много случаи след след това. Той много често е бавен процес, при който зъбът може да пробие само частично венеца и да остане на този етап дълго време. Тяхното поникване много често е свързано с възпаление, което се характеризира с подуване и болка. В случаите, когато когато мъдрецът е в неправилна позиция спрямо останалите зъби и причинява проблеми, тогава може да се прибегне до неговото изваждане. Към изваждане се прибягва, когато мъдреците са пълноценни, пречат на нормалното извършване на дъвкателната функция и когато предизвикват оплаквания и дискомфорт.