Избелване на зъби
Избелването на зъби
Избелването на зъбите е безвреден и ефективен метод за изсветляване (подобряване) цвета на естествените зъби. То е безболезна, козметична процедура.Тя не включва / не изисква изпиляване на зъбите или премахване на част от тях.
Процедура
Нанася се избелващият гел по зъбните повърхности, който се активира допълнително от мощна избелваща лампа. Предварително се изолират венците на пациента със специален изолационен гел.
Гелът ги предпазва от неблагоприятното действие на избелващия гел. Естествено, необходимо условие е да няма открит дентин или кариозни дефекти на местата, където ще се нанесе избелващия гел.
Особености
Наличието на кариес, пукнатини в емайла или изтрити емайлови повърхности са причина за появата на силна болезненост в съответния зъб по време на избелването.
Видове избелване
Избелване в кабинета – процедурата е безболезнена и усмивката Ви ще засияе. Върху зъбите се нанася избелващ гел, който се активира със специална лампа. Избелването е напълно безвредно и не променя здравината на зъбите.
Избелване вкъщи – Промяната на цвета на зъбите е в рамките на няколко седмици, докато сте вкъщи и си почивате. Избелването става чрез предварително направени и поставени индивидуални силиконови шини и избелващ гел, който да използвате вкъщи.
Искаш да научиш повече по темата? Тогава натисни тук.
Въпроси и отговори
Вредно ли е избелването на зъбите?
Не, избелването НЕ е вредно. Няма неблагоприятни ефекти върху зъбите. Не се уврежда емайла на зъба. Важно е преди и след процедурите да се избягват всякакви оцветяващ храни и напитки, като кафе, кола или червено вино, както и тютюнопушенето.
Във бръзка с чувствителността на зъбите след избелване – тя е строго индивидуална, понякога е изразена, а понякога въобще я няма.
Какво трябва да знаят пушачите за избелването на зъбите?
Избелването на зъбите при пушачи, е подходяща процедура, но в този случай резултатът е много по-краткотраен. Желателно е пушенето да се спре напълно, докато трае тази процедура, тъй като в този период зъбите са по-податливи на ново оцветяване.
Какво трябва да знаем за избелването?
Избелването води до изсветляване на цветни органични частици в емайла на зъбите. Може да се направи в зъболекарския кабинет и в домашна среда с индивидуално изработени шини.
Много добър резултат се постига и при комбинирането на тези два метода. Основната процедура се извършва в кабинета, а поддържащите етапи – с шини вкъщи.
Могат ли да се избелят и пломбите?
Избелването влияе на зъбния емайл. То не променя цвета на старите пломби. Ще възникне контраст между тях и новия цвят на зъбите. Желателно е старите пломби да бъдат подменени 10 дни след процедурата, когато се стабилизира напълно цвета на избелените зъби, за да не контрастират с тях.
Могат ли да се избелят и пломбите?
Трайността на ефекта зависи от устната хигиена и от хранителните навици на пациента.
След приключване на процедурата е необходимо ограничаване на тютюнопушенето. Избягвайте консумацията на храни, съдържащи мазнини, както и на напитки като червено вино, чай, кафе, кока кола.
Колкото по-стриктно се спазва този режим, толкова по-дълготраен ще бъде ефектът от избелването на зъбите.
Има ли противопоказания за избелването?
Не се препоръчва избелване при пациенти с:
- млечни зъби;
- наличие на неподвижни ортодонтски апарати;
- нелекувано пародонтално заболяване;
- оголени коренови повърхности;
- разрушен емайл;
- големи кариеси;
- незадоволителна устна хигиена;
- алергии към химични продукти като водороден пероксид и към материали на основа растителна смола;
- бременни и кърмачки съответно трябва да отложат избелването във времето.