Детска стоматология
Както постоянните, така и временните детски зъби се засягат от кариес и неговите усложнения. Здравите временни (млечни) зъби са необходими както за нормалното хранене на детето, така и за правилния и своевременен пробив на постоянното съзъбие.
Характерното за кариеса на млечните зъби е бързото му протичане. Заболяванията на отделни зъби или на цялото съзъбие могат да предизвикат нарушения и смущения в развитието на организма.
Пломби на млечни и постоянни зъби
След смяната на млечните зъби с постоянните, трябва да се следи оралната хигиена на децата. Моята препоръка към всеки един родител е да не разчита на това, че предстои смяна на детските зъби. Непростимо е да се оставя зъбите на децата, да се занемарят.
Всяко едно недоглеждане и изоставяне води до едно усложнено, по-болезнено и по-скъпо лечение. Дори и при малка поява на промяна в цвета на емайла при постоянни детски зъби, след техния пробив, посещението при зъболекар е препоръчително.
Силанизиране на детските постоянни кътни зъби
Защо децата имат често кариеси?
Новопробилите детски постоянни зъби имат по-специфичен релеф. За тях е характерно наличието на по-дълбоки фисури, ямки и неравности. По тези повърхности често се задържа храна и плака.
Често те се получават поради трудното или неправилното почистване на зъбите от децата. Това най-често са местата, където се развива зъбният кариес.
Какво е силант?
Силантът представлява пластичен материал (композит) може да предотврати появата на зъбен кариес по тези повърхности. Дъвкателната зъбна повърхност чрез него става по-гладка, задържа се по-малко плака. Силантът помага да се почиства по-лесно с четка дъвкателната зъбна повърхност.
След поникването на първите кътници, след 6-тата годишна възраст, тези зъби могат да бъдат силанизирани.
Искаш да научиш повече по темата? Тогава натисни тук.
Въпроси и отговори
Кога се показват първите млечни зъби?
Млечните зъби поникват в следния ред:
Резци – 8 – 13 месец;
Кучешки – – 19 – 20 месец;
1-ви молари – 16 месец
Как могат родителите да помогнат за предпазването от кариес?
Най-важното нещо, на което първо трябва да се обърне внимание, е родителите НИКОГА НЕ трябва да плашат децата си с професията зъболекар, както и с посещението при тях.
Родителите трябва редовно да водят децата си на контролен преглед, още от поникването на първите зъби. Прегледът при зъболекар ще им помогне и със съвети за правилното миене на зъбите както и с поддържане на добра устна хигиена.
Може ли да се поставят силанти на никнещи зъби при децата?
Никнещите зъби
Никнещите зъби имат силно изразен релеф (изпъкналости, вдлъбнатини, цепнатини, неравности). Този релеф спомага за задържането на храна върху тези зъби и това води до образуването на кариес.
На тази възраст (6-7 години) децата все още нямат изградени навици за правилно и добро почистване на зъбите, затова се поставят така наречените силанти.
Силанти
Силантите са фотополимерни детски пломби, които покриват най-дълбоката част на зъба. За поставянето им не е необходимо да се използват зъболекарски машини. Силантите се поставят, когато зъбът пробие и е възможно добре да бъде подсушен.
Кога е добре да заведа детето ми за първи път на преглед?
Аз лично смятам, че едно дете трябва да се заведен за първи път на зъболекар след като навърши 3 години, след пробива на млечните зъби. Добре е детето да се запознава с обстановката в зъболекарския кабинет предварително, по този начин няма да се травмира психически за вбъдеще, когато се появят проблеми със зъбите.
Какво се поема на децата от здравната каса?
Здравната каса поема 5 процедури от това което се полага като лечение за децата. Тези процедури включват:
- преглед
- поставяне на пломба на млечен/постоянен зъб
- изваждане на млечен зъб
- зваждане на постоянен зъб
- кореново лечение (вадене на нерв) пак при млечен/постоянен зъб.
Тези пет процедури са в рамките на една година. Може да се съчетава различна комбинация от тези дейности в зависимост от проблема на зъбите.
На какво да се обръща внимание при миенето на детските зъби?
Всеки родител се е изправял пред неравностойната всекидневна битка (война), да накара детето си да си измие зъбите. Уви, много често детето се е оказвало крайния победител.
През деня
Естествено е най-добре, ако децата си мият редовно зъбите и сутрин и вечер. Моят съвет е те да бъдат непрекъснато следени за това кога си мият зъбите, като основно трябва да се набляга на миенето вечерно време, преди лягане.
Освен механичното почистване с четка и паста, друг вид почистване на зъбите се осъществява от слюнката. През деня, когато детето е активно, тя отмива хранителните остатъци.
нощно време
През ноща, детето вече е спокойно и отпуснато. Активността му е доста понижена и следователно не може да се осъществява добро отмиване. Точно през този период възникват най-често кариеси.
А по-добро и пълноценно почистване се извършва чрез кръговидни движения с четката, от ръба на венеца към върховете на зъбите и при горните и при долните зъби.