
Протези
Протетична Стоматология обхваща лечението на дефектите и нарушенията на зъбите и зъбните редица чрез коронки, мостове или протези (частични или цели).
Успешното лечение възстановява дъвкателната функция (пациентът отново може да се храни), говор (фъфленето изчезва) и естетика (връща отново усмивката на лицето).
Цели протези/Чейнета
Целите (тотални) протези се изработват при липса на всички зъби в устата. Протезите трябва след хранене да се свалят и да се почистват.
Частични протези/чейнета
Частичните протези се изработват при по-голяма липса на зъби и когато липсата на зъби не позволява възстановяването на дефектите да се постигне чрез мостова конструкция.
Частичните протези са конструкции, които се закрепват посредством куки или други механизми за останалите зъби. Те също трябва след хранене да се свалят и да се почистват.
Препоръка при носене на протези/чейнета
Препоръчително е протезите да се поставят в съд с вода нощно време. Пациентът НЕ трябва да спи с тях.
Искаш да научиш повече по темата? Тогава натисни тук.
Въпроси и отговори
Какво става, когато не се носят протези?
Първо, говорът се променя при един пациент. Второ, дъвченето се затруднява. Това води автоматично до възникване на храносмилателни проблеми. На последно място се наблюдава промяна в естетиката и лицето на един пациент се състарява.
Защо не трябва да се спи с протезите?
Не е добре да се спи с протези, всеки зъболекар би ви посъветвал да не спите с тях. В началото на тяхното носене може да ви посъветват само за един кратък период от време да не ги сваляте нощно време, докато свикнете с тях. След като отмине този период трябва да се свалят протезите.
Защо трябва да се свалят протезите?
Протезите трябва да се свалят, първо, за да се почистват, за да не остават по тях хранителни остатъци.
Второ, те трябва да се поставят в чаша с вода нощно време за да се ‘‘освежават‘‘, за да се удължи техния живот.
И третата също така много важна причина е, за да не се нарани лигавицата на устната кухина.
Има и случаи, когато протезите се отделят от венците и има опастност, те да бъдат погълнати от пациента, могат да предизвикат задушаване.
Как се изработват протезите?
Четирите етапа за изработването на протезите:
Първи етап
Докторът взема първичен отпечатък от челюстите на един пациент със специални метални приспособления, наречени ‘‘лъжици‘‘. За изработването помага и зъботехник. Зъботехникът отлива гипсов модел от този отпечатък.
Втори етап
На базата на гипсовия модел се изработват индивидуални ‘‘лъжици‘‘ чрез които зъболекарят взема нов отпечатък от челюстите.
Трети етап
Следва изработването на ‘‘шаблони‘‘. Шаблоните са един вид мярка, наподобяваща бъдещите протези, чрез тях се определя захапката на пациента.
Последният етап
Вече изработването на протезите от пластмаса и тяхното предаване на пациента.
Протезите като истинските зъби ли са?
НЕ, протезите не са като истинските зъби, те не могат да ги заменят. На външен вид те си приличат, но те си остават изкуствено тяло. Пациентите се нуждаят от известно докато свикнат с тях.
Лесно ли се свиква с протезите?
В повечето случаи пациентите свикват с новите протези. Но има няколко важни фактора на които трябва да се обърне внимание.
Фактори:
Протезите са чуждо тяло, усещането да се носят не е като усещането от естествените зъби. Някои пациенти свикват по-бързо, други не чак толкова бързо.
Има и такива редки случаи, когато НЕ може да свикне с протезите. Най-удачният вариант е, когато в устата на пациента има останали няколко зъба, тогава свикването е по-успешно.
Частични протези
В случай, когато пациент е имал частични протези, но се е наложило да се извадят наличните зъби и да се направят цели протези, тогава пациентът по-лесно може да се приспособява към носенето на новите протези.
Здравната каса поема ли изработването на протези?
Да, от съвсем скоро здравната каса вече започна да поема изработването на протези(частични и тотални). Обаче има едно изискване. Пациентите трябва да са на възраст между 65 и 69 години.
Това е най-новата добавка към пакета със стоматологични услуги, покрит от касата. За съжаление не всеки нуждаещ се пациент може да се възползва от него.